Zieloną herbatę już od dawien dawna uznaje się za herbatę o działaniu prozdrowotnym, jednakże warto wiedzieć, że nie występuje ona wyłącznie w jednej standardowej odmianie. Tych wersji zielonej herbaty jest coś sporo, a ich własności i działanie mogą ulegać zmianom również pod wpływem odmiennych metod zaparzania suszu czy też samej formy tego suszu. Zielona herbata sprzedawana jest zwykle albo pod postacią suszu, albo pod postacią torebek wypełnionych tym suszem. Na tym jednak jej warianty wcale się nie kończą. W końcu taka matcha nie jest zwykłym suszem, bo mimo iż można ją dostać w wersji torebkowej, to jednak jej najbardziej naturalna wersja charakteryzuje się właśnie sproszkowaną formą.
Japońska zielona herbata
Forma proszku otwiera natomiast przed konsumentami nowe możliwości. Jest ona określana mianem japońskiej zielonej herbaty, która nawet w smaku nie przypomina do końca zwykłej zielonej herbaty, albowiem ma w sobie znacznie więcej ciekawszych nut, choć oczywiście nie każdemu będą one odpowiadać, bo znajdą się i tacy, którzy dość szybko zacząć je porównywać do smaku… rybiego lub po prostu gorzkiego. Dla samych prozdrowotnych właściwości warto jednak tę herbatę pić. Ma ona dużo lepsze działanie od „zwykłej” zielonej herbaty, co wynika ze zmienionego sposobu jej uprawy. Herbatę, która ma posłużyć do późniejszego przygotowania matchy, na kilka tygodni przed zaplanowanymi zbiorami odgradza się od słońca, co oczywiście ma na celu wywołać konkretne procesy chemiczne, które będą w tej roślince później zachodzić, właśnie w warunkach zaciemnienia.
Właściwości matchy
Matcha spokojnie może być pita codziennie, a nawet dwa razy dziennie. Mimo iż jest to odmiana zielonej herbaty, dużo więcej osób traktuje ją niemalże jak kawę i zarazem zastępuje nią ten popularny kofeinowy napój. Matcha świetnie pobudza, ale przy tym nie doprowadza do szybkiego spadku zapewnionej energii. Warto ją wypić z samego rana przed szkołą lub pracą, by zapewnić sobie jasność umysłu na cały dzień.