Z jednej strony w tekstach opisujących właściwości herbaty matcha praktycznie zawsze mówi się o jej zdolności do pobudzania umysłu i wspomagania pracy całego mózgu, jednakże tuż obok tych informacji pojawiają się dane na temat uspokajającej mocy zielonego suszu. Gdzie zatem tkwi prawda? Czy herbata matcha bardziej pobudza, czy bardziej uspokaja? A może w jakiś dziwny sposób jest w stanie robić i jedno, i drugie?
Metody parzenia matchy
Ostateczne właściwości napoju i to, w jaki sposób zadziała on dokładnie na organizm, zależą w dużej mierze od obranej metody parzenia. Matchę można przygotować w oparciu o kilka różnych technik zaparzania. Zazwyczaj producenci zalecają, by łyżeczkę zielonego proszku wsypać do szklanki lub filiżanki, zalać ok. 100 ml ciepłej wody (o temperaturze wynoszącej mniej więcej 80 stopni C), dokładnie wymieszać i ewentualnie dodać trochę mleka lub napoju roślinnego, jednakże warto zauważyć, że w tych opisach nie ma mowy o jakimkolwiek czekaniu na zaparzenie się suszu, bo jest on natychmiast gotowy do spożycia. Herbata matcha przygotowana w ten sposób będzie działać zwykle pobudzająco, bo nie dojdzie w niej do wydzielenia się większych ilości L-teiny. To właśnie L-teina miałaby natomiast zapewnić napojowi uspokajające działanie. Jeżeli chce się wprowadzić ją do organizmu, bo chce się zapewnić swojemu ciału i duszy błogie odprężenie, herbatę należy zaparzać przez przynajmniej pięć lub nawet dziesięć minut, albowiem dopiero po takim czasie dojdzie w niej do wydzielenia się uspokajających związków.
Działanie matchy
Ogólnie rzecz biorąc wiele osób twierdzi, że matcha herbata jest po prostu na tyle niezwykła, iż ma dwuwymiarowe działanie i z jednej strony zapewnia jasność umysłu oraz lepszą koncentrację, a z drugiej pozwoli ten umysł delikatnie uspokoić. Z tego rodzaju własności powinny korzystać osoby pracujące umysłowo oraz uczniowe i przede wszystkim studenci. Matcha świetnie zastąpi zwykłą kawę. W wielu przypadkach zadziała właśnie dużo lepiej niż ten popularny kofeinowy napój.